מה זה בייבי נסט?

בייבי נסט או בשמו העברי החיבוקן – בנוי כמו קן קטן – נסט של גוזל –  עם משטח רך ומרופד שבצדיו שתי זרועות רכות, מחבקות וגמישות הניתנות לשינוי ועיצוב.

מטרתו להקל את המעבר מהרחם לעולם החיצון בכך שהוא מדמה עיטוף של רחם, ומעניק לתינוק את תחושת הגבולות שחסרות לו ברגע שיצא מהרחם לעולם. אין כמו חיבוק ההורים! אך כאשר הם רוצים לנוח החיבוקן או בשמו הבינלאומי, בייבי נסט, מאפשר לתינוק להישאר מחובק ועטוף, גם כשאינו על הידיים.

מבנה הנסט – הזרועות

הזרועות המחבקות של הקן תוחמות עבור התינוק את מרחב השהייה בעריסה, בעגלה או במיטה ובכך מעניקות לו תחושת ביטחון ורוגע. זרועות הקן מאפשרות דינמיות ברמות שונות, פטנט רשום של ממציאת הנסט: קירוב והרחקת הזרועות מגוף התינוק, הארכה וקיצור של זרועות החיבוק כדי לאפשר יותר מרחב בקן, העברת משקל של הזרועות במגע עם התינוק- כדי ליצור מגע מלטף ותחושת קרבה. ניתן לשנות את המנחים של הזרועות כך שתמיד יותאמו בדיוק למידותיו וימשיכו  "לגדול" עם התינוק.

מנחים שונים של החיבוקן

התרומה של הנסט להרגעת התינוק

מחקרים מראים כי בעת שימוש בבייבי נסט, אשר תוחם את גוף התינוק, תינוקות ופגים הראו פחות התנהגויות של סטרס הן במצב של שכיבה על הגב והן במצב של שכיבה על הצד. ללא שימוש בנסט בשתי התנוחות הללו נצפו התנהגויות רבות של סטרס או תנועות חיפוש אחר הרגעה עצמית. התמיכה הניתנת באמצעות קירות הבייבי נסט במנחים אילו מספקת לתינוק תחושה של יציבות במנח בו הוא נמצא, והגברת היכולת להביא ידיים לקו האמצע ולאזור הפה (אזור של הרגעה עצמית). כמו כן שימוש בחיבוקן נמצא כמפחית תנועות לא רצויות כתוצאה מרפלקס "מורו" ובכך מאפשר יותר שמירה על רצף השינה של התינוק.
כמו כן, החיבוקן עוזר להפחית גזים ומקל על קוליק. ניתן לעצב את החיבוקן כך שהתינוק נמצא בתנוחה של רגליים מכופפות לבטן- תנוחה העוזרת להקל על הגזים. באמצעות הנחת  רגלי התינועל זרוע אחת של הנסט והנחת הזרוע השנייה על בטן התינוק – התנוחה של התינוק והמשקל של הזרוע עוזרים להפחית גזים ומקלים על התינוק להירגע.

למי הוא מתאים

הבייבי נסט מתאים לתינוקות ולפגים עד גיל 4 חודשים יחד עם המזרן, אך לאחר מכן ניתן להוציא את הזרועות מהקן ולהשתמש בהן ללא המזרן עד גיל 6 חודשים ואף יותר מכך. בנוסף, ניתן לחבר את שתי הזרועות להשתמש בהן כמגן מיטה עד לגילאים מאוחרים.

החיבוקן העברי פותח ע"י הילה בורל, מרפאה בעיסוק ובעברה מנהלת המחלקה לריפוי בעיסוק בבי"ח אלי"ן, ובעזרת מומחים מאוניברסיטת תל אביב ומהפגייה של ביה”ח מאיר.

החיבוקן מורכב ממזרן מבד נגיב ומשתי זרועות גמישות העשויות כותנה משובחת וממולאות בכדוריות פלסטיק המורשות לשימוש במוצרי תינוקות והוא הבייבי נסט היחיד בעולם שזכה במעמד של פטנט.

מוצרי הערכה: 
ערכת הקינון "חיבוקן" מכילה עזרים נוספים המסייעים בהרגעת התינוק ובפיתוח החושים, כגון: צמיד סופח ריח, ספרון בד וכפפת מגע.
להמשך קריאה על המוצרים הנלווים לחצו כאן.