שאלות ותשובות

האם החיבוקן בטוח לשימוש?
החיבוקן בטוח לגמרי לשימוש לתינוקות ולפגים, מהיום הראשון של חייהם.
לכל המוצרים בערכה יש את אישור מכון התקנים הישראלי, והם עומדים גם בתקינה האירופאית (CE) והאמריקאית (ASTM).
יותר מכך – בחיבוקן אף משתמשים בבתי חולים (כגון ברזילי, איכילוב, נהריה) ברחבי הארץ באופן קבוע, והוא עומד בכל הסטנדרטים הבטיחותיים שבתי החולים דורשים.

האם חיבוקן של חברת WeBe מתאים לכל תינוק?
כן, החיבוקן מתאים לכל תינוק בחודשי החיים הראשונים, בין אם נולד בלידה מוקדמת ובין אם נולד לאחר הריון מלא של 9 חודשים. תינוקות רבים יחושו את הרכות וגבולות הקן כהמשך לתחושה שהייתה להם ברחם. הקן מתאים לכל תינוק עד שהוא מתחיל לפתח תנועתיות שאז כבר פחות זקוק לתיחום. תינוקות רבים נהנים מתחושת הגבול שניתן ליצור בעזרת זרועות החיבוק של החיבוקן גם בגיל חצי שנה ויותר.

האם החיבוקן הוא תחליף לחיבוק של אמא?
מטרתנו היא לא להוות תחליף – אין כמו חיבוק אם! אך כשהאם ישנה או צריכה לשחרר קצת את הידיים ורוצה להניח את התינוק במיטה\עגלה\עריסה – החיבוקן יהיה שם להמשיך את העיטוף והחיבוק, להשרות ביטחון ולהרגיע…  

לאיזה גילאים מתאים החיבוקן?
החיבוקן מתאים לכל תינוק מיומו הראשון ועד גיל 3-4 חודשים עם המזרן. לאחר שהתינוק גדול מידי בשביל המזרן ניתן לחבר את הזרועות, להוציא אותן ולהשתמש בהן ללא המזרן. בגיל 5-6 חודשים התינוק יתחיל להסתובב ולא יזקק כ"כ לעיטוף הצמוד, ואז ניתן להשתמש בזרועות החיבוקן כמגן ראש למיטה לכמה חודשים נוספים.

מה ההבדל בין זה לבין נחשוש?
ההבדל העיקרי מנחשוש הוא שבניגוד למילוי של הכרית העשוי מעין כדוריות קלקר או מילוי אקרילן ושוקעים בתוכו, המילוי בזרועות החיבוקן מורכב מכדוריות פלסטיק (המורשות לשימוש אצל תינוקות), המספקות התנגדות לתינוק, כך הוא גם מרגיש  את הגבולות שסביבו ויכול להירגע בקלות וגם אנו מונעים סכנת חנק שעלולה להיווצר אם התינוק 'שוקע'.
מלבד זאת, מטרת הנחשוש היא להיות מעין מגן ראש למיטה, בעוד החיבוקן ממש עוטף ומחבק אתה התינוק, מספק לו תחושת גבול ושומר את התינוק ישן בתנוחה הרצויה – על הגב, על הצד או על הבטן (בהשגחה).

האם מותר להרים את התינוק עם החיבוקן?
אסור בשום אופן להרים את החיבוקן כשהתינוק שוכב בו! הדבר מסוכן, יש חשש שהתינוק יחליק מהקן. אנא זכרו – התינוק חייב להיות מורם בנפרד מהחיבוקן. החיבוקן משמש את התינוק רק לצורכי שכיבה בו כאשר מונח על מזרן המיטה, העריסה או הספה וכדומה.

איך ניתן להשתמש בחיבוקן בבית?
את החיבוקן ניתן להניח על גבי מזרן מיטתו או עריסתו של התינוק, בעגלה, כשהוא שוכב לידכם ועל הספה (בהשגחה כמובן).
כשאתם מרגישים שאין צורך יותר במזרן של החיבוקן, ניתן להשתמש בזרועות החיבוק באופן נפרד. ניתן להשתמש רק באחד כמגן מסביב לראש, או לחבר אותם לנחש ארוך ולהשתמש בהם כמגן מיטה, כמפריד בין מיטה לקיר, כמעטפת בזמן שישן, כמעטפת על גבי שמיכה על הרצפה.

אם התינוק בוכה בזמן ליטופו בכפפה, מה לעשות?
בכי מהווה בדר"כ סימן של אי נחת. הסיבה יכולה להיות עצם הליטוף או דבר אחר. בכל מקרה אין להמשיך בפעולה. מומלץ להרגיע את התינוק וכאשר מוכן לכך, לנסות בעדינות שוב. אם גם אז בוכה יש להניח שעצם המגע עם הטקסטורה לא נוחה לו, או שאולי הפעלת לחץ גדול מידי. יש ללטף בעדינות, ברוטיניות באותו מקום, תוך כדי שיר או דיבור, כדי להנעים את המגע.

מה לשים בתוך הכיסים של הספרון?
גם אם האיורים שתשימו בכיסי הפלסטיק של הספרון אינם לפי "חוקי" התפתחות הראייה אצל תינוקות, הרי שיש מרכיב נפשי/רגשי שאינו פחות חשוב: אם שמתם ברכה, ציור של אח, תמונה של המשפחה ובזמן שאתם מראים לו את התמונה אתם מספרים לו מה יש שם, התינוק ירגיש את התרגשותכם וייהנה מהקשר גם אם לא ממש יתבונן בגירוי. גם האח שצייר לו את הציור ייהנה מכך מאד…

איך אדע שהתינוק אכן מריח אותי?
אכן, שאלה שבטח התינוק עצמו לא ידע לענות לנו עליה, אך הידע המחקרי מדווח על כך שריח הורי מוכר לתינוק מיומו הראשון (ועוד לפני כן), והנוכחות של ריחכם גם כשאתם לא לצידו מנעימה עליו את ההרגשה הבטוחה שגם כשהוא במקום זר ולא בביתו: הוא מרגיש שאתם שם עבורו.

כיצד מועיל החיבוקן לשנתו של התינוק?
תינוקות נהנים בחודשי חייהם הראשונים משכיבה בתנוחה העוברית בה היו ברחם, מתחושת העיטוף שחשו ממי השפיר ועתה מתחושת העיטוף של זרועות החיבוק הכבדות והנעימות של החיבוקן. הדבר מעניק בטחון ורוגע, וכל אלה מעניקים את התנאים הטובים לשינה טובה. (ראו הרחבה בנושא במאמרים נלווים באתר).